Üretmeden Zenginleşme Olmuyor

 

Değişimi algılayamazsak değişimin gerisinde kalacağız

 

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İslam Kalkınma Bankası (IDB) ile İslam Ticaret ve Sanayi Odası (ICCI) işbirliğinde, İslam Konferansı Örgütü üyesi ülkelerin ticaret ve sanayi odaları yöneticileri için 20- 24 Haziran tarihleri arasında bir eğitim programı düzenledi. Türk İşbirliği ve Kalkındırma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından da desteklenen ve 5 gün süren eğitim programının, “TOBB-IDB/ITFC-ICCI Chamber Academy” adıyla her yıl düzenlenmesi öngörülüyor.

 

TOBB Birlik Merkezi’ndeki eğitimin açılış konuşmasını yapan ve ilk dersini veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Suudi Arabistan ziyaretinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak İslam Kalkınma Bankası ile bir işbirliği protokolü imzaladıklarını hatırlatarak “İşbirliği protokolü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bize; özel sektörün gelişimi, yatırım ortamının iyileştirilmesi,  kamu-özel sektör ortaklığı, organize sanayi bölgeleri, ticaret ve sanayi odaları yönetim sistemi, alanındaki deneyimlerimizi İslam Kalkınma Bankası üyesi ülkelerle paylaşma imkânı verdi. Bu eğitim programı da TOBB ve İslam Kalkınma Bankası arasındaki işbirliğinin bir meyvesi olarak hazırlandı” ifadesinde bulundu.

 

 

 

Değişimi algılayamazsak değişimin gerisinde kalacağız

 

Dünyada en az gelişmiş ülke sayısının 48 olduğunu belirten Hisacıklıoğlu, bu ülkelerin 22’sinin İslam Konferasnı Örgütü üyesi olduğunu söyledi. “Dünya üretiminin yüzde kaçını İKÖ üyesi ülkeler yapıyor? Cevabını ben vereyim. Dünya gayri safi yurt içi hasılanın sadece yüzde 7,2’sini üretebiliyoruz. Yani, 57 İKÖ üyesi ülke olarak hepimiz, Almanya kadar veya Japonya kadar üretemiyoruz” diyen Hisarcıklıoğlu, “Maalesef üretmeden de zenginleşme olmuyor, üretmemiz lazım. Ürettiğimizi paylaşmada yani gelir dağılımında da iyi değiliz” diye konuştu. Zenginleşmek için, yatırıma, üretime ve ticarete ihtiyaç bulunduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, üretim ve ticaret yapacak girişimciye ihtiyacımız olduğunu vurguladı. 
İslam Kalkınma Bankası Temsilcisi Ayhan Karaca ise konuşmasında ticari işbirliğinin artırılabilmesi, ilişkilerin daha da geliştirilmesi için bu tür aktivitelere ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. İslam Kalkınma Bankasının beşeri ve kurumsal kapasiteye önem verdiğini bildiren Karaca, ticaretin geliştirilmesine yönelik faaliyetleri desteklediğini kaydetti.

 

 

Kaynak:  http://www.ekonometri.com.tr

 

Paylaş

Yorum ekle

Yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.


Güvenlik kodu
Yenile

Yurtdışı piyasalar (www.yatirimyeri.com)

Copyright © 2013 www.istürk.com - Tüm hakları saklıdır. Tasarım Integral Promotion