2B YASASI NELER KAZANDIRACAK

 

 

Orman vasfını yitirmiş orman arazilerinin hazineye devri ile hak sahiplerine satışını öngören 2B yasası meclisten geçtikten sonra da sorgulanmaya devam ediliyor.

 

 

Orman vasfını yitirmiş orman arazilerinin hazineye  devri ile hak sahiplerine satışını öngören 2B yasası meclisten geçtikten sonra da sorgulanmaya devam ediliyor.   Yetkililer Türkiye’deki ormanlık bir bölgede bulunmasına rağmen zamanla orman özelliklerini yitirmiş dağılımın toplam 473 bin 419 hektar 2B arazisi olduğunu belirtiyorlar.  Uygulamadan  yararlanılacak  yerler arasında ilk sırayı 45 bin 548 hektarla,  Antalya, onu 39 bin 287 hektarla Mersin izliyor. Balıkesir’ de 34 bin 887, Ankara’ da 31 bin 706, Muğla’ da 29 bin 138, İstanbul’ da 18 bin 233, İzmir’ de de 14 bin 772 hektar arazi bu kapsamda yer alıyor. Eskişehir, Kırklareli, Tekirdağ, Manisa ile Samsun ve Bursa gibi şehirler de kapsam içinde. 
  

 

Yetkililer dönüşü mümkün olmayan arazilerin ekonomiye kazandırılmasının ana hedef olduğunu belirtirken mevcutta herhangi bir tapusu veya imar durumu olmayan  arazilerin yasal hale getirildiğinin, daha önce işgalden veya  zilliyetten dolayı bu araziler üzerinde tasarrufta bulunan kişi ve kurumların yasadan sonra bu arazilerin tapulu sahipleri olacaklarının altını çizmekteler. 2B yasasının özellikle büyükşehirlerde çok fazla bir şey değiştirmeyeceğini;  çünkü zaten bu arazilerin çoktan vasfını kaybetmiş durumda olduklarını özellikle İstanbul’ da üzerinde villalar, siteler, apartmanlar; Antalya gibi illerde de oteller, tatil köyleri, tesisler bulunan araziler bulunduğunu vurguluyorlar. 

 

 

 

2B Yasası ile devlet ve vatandaşlar arasında uzun süren hukuki ihtilafların meydana gelmesinin de önüne geçileceğinin, devletin bu yerlerde tasarrufta bulunamaması nedeniyle oluşan gelir kaybının önleneceği ve kentsel dönüşüm de sağlanacağı belirtilmekte.  Konuyla ilgili olarak Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Yalçın “2B Yasası’ ndan elde edilecek gelirlerin bütçede değil,  orman köylerinde, kentsel dönüşüm alanlarında ve yeni orman alanları oluşturulmasında kullanılacağını söylemekte.  Yalçın : "Peşin alımlarda belirlenen rayiç bedelden yüzde 10 indirim yapılacak. Taksitle alınması durumunda ise kesinlikle faiz uygulanmayacak.  Satış bedelleri, ilçelerde oluşturulan komisyonlar tarafından belirlenecek. Fiyat belirlenirken arazinin yeri,  yapısı, verimliliği ve bölgedeki rayiç bedeller gibi unsurlar dikkate alınıyor.  Fiyatlar, yörenin rayiç bedelinin yüzde 70'ini geçmiyor.” diyor. 

 

 

 

Bu olumlu anlatımların yanı sıra başka ve farklı görüşler de var. Bu bağlamda birçok ilçedeki köylülerle görüştüğümüzde    2B  yasasından dolayı mağdur olduklarını ileri sürerek,    tapulu arazilerinin 2B kapsamına alınması nedeniyle  devletin belirlediği fiyatlardan arazilerini satın alamayacaklarını    söylüyorlar. Birçok ildeki köylüler aynı dili konuşarak  “Mazot alımında bile güçlük yaşarken nasıl satın alalım daha önce satın aldığımız yerleri…” diyorlar. 

 

 

 

Diğer bir görüş de  Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz’dan geldi.Yılmaz; “İlerleyen zaman içerisinde tasarının tamamlanıp yasallaşıp uygulanılmasından sonra tamamının yasallaşması ve uygulamaya sokulması halinde Türkiye genelinde ilk etapta yaklaşık 410 bin hektarlık orman alanının satışa çıkarılacağını ve bu ölçünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 1, 5 katı kadar olduğunun altını çizmekte. Türkiye coğrafi konumu itibariyle geniş ormanlık arazilerine sahiptir. Bu nedenle de sınırları içinde 2B arazisi 81 il sayımızın sadece 10’ unun da yoktur. Bunun sonucunda 71 ilde toplam 260 bin futbol sahası büyüklüğünde 2B arazisi satışa açılmış olacak.”  diyor.

 

  

 

Yılmaz,  “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazine’ ye Ait Tarım Arazilerinin Satışı” nı kapsayan taslağın yasalaşmasıyla orman arazileri,  ya üzerindeki işgalciye satılacak ya da TOKİ’ ye devredilecek.  Yani sözde 15-20 milyarlık gelir karşılığında KKTC’ nin 1,5 katı büyüklüğündeki orman arazisi satışa çıkarılacak, diyor.

 

 

 

Yılmaz, düzenlemenin sadece Anadolu’ nun bugününü değil geleceğini de yok etmek yolunda atılmış olan korkunç  bir adım olduğunu belirtirken “Anadolu’ yu insan ve canlı yaşamı için önemli kılan doğal değerlerin bir bir yok edildiğine tanıklık etmek hepimiz için büyük bir acıdır.  Bu Meclis’ ten çıkan “yararlı olmayan orman”  kavramı gelecekte ibretlik bir söz olarak hafızalara kazınacaktır.  Doğa ve biyo çeşitlilik üzerinde geri dönülemez tahribatlara neden olacağı açık bir gerçek olan bu yasayı ve yasalaştıranları tarih unutmayacaktır.” diyor.

 

  

 

2B yasasının sadece 21 bin orman köyü ve 7 milyon insanı değil tüm Türkiye’ yi  ilgilendirdiğinin de altını çizen Engin Yılmaz,  “İddia edildiğinin tersine bu yasanın bir avuç insana rant yaratmaktan başka kimseye faydası olmayacaktır.  Doğayla dost bir yaşam içindeki orman köylülerden kullandıkları arazinin bedelinin yüzde 70’ ini istemek o  araziye  TOKİ’ nin el koymasından başka bir anlam taşımıyor. Bu uygulamayla TOKİ birçok köyün sahibi olacak ve kırsal yaşamın tamamen yok olmasının önü açılacaktır. Topraklarına el konulması ve kırsalın boşalmasıyla birlikte sahipsiz kalacak olan Anadolu’ da orman,  nehir, dağ ve kıyıların şirketlere satışının önünde hiçbir engel kalmayacak…” diye konuştu.

 

 

Kaynak:  http://www.ekonometri.com.tr

 

Paylaş

Yorum ekle

Yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.


Güvenlik kodu
Yenile

Yurtdışı piyasalar (www.yatirimyeri.com)

Copyright © 2013 www.istürk.com - Tüm hakları saklıdır. Tasarım Integral Promotion