TOPRAKSIZ TARIM MI OLUR DEMEYİN!

 

Topraksız tarım ilk kez 1930 yılında, İngiliz Profesör Dr. William Gericke tarafından temeli atılmış daha sonraları Hollanda’da geliştirilmiş.

 

 

Topraksız tarım ilk kez 1930 yılında, İngiliz Profesör Dr. William Gericke tarafından temeli atılmış daha sonraları Hollanda’da geliştirilmiş. Bu uygulamaya 1995 yılında başlayan Türkiye kısa sürede önemli bir dış pazar ve yatırım alanı konumuna gelmeyi başardı.

 

 

 

Ükemizde topraksız tarım çok fazla bilinmiyor çünkü bu üretim ağırlıklı olarak ihracata yönelik yapılıyor. Bunun sebebi, topraksız tarımla üretilen ürünlerin maliyetinin yüksek olması ve bu maliyetin fiyata paralel oranda yansıması. Yani, topraksız tarımla 1 liraya mal edilen bir domatesin pazar tezgâhındaki fiyatı ortalama 3,5 lirayı buluyor. Türkiye’deki sıradan bir tüketicinin alım gücünün çok üstünde olan bu ürünlerin Avrupa’da alıcısı çok. Bu ülkeler, topraksız tarım yapmak için Türkiye’den toprak satın almaya başladı bile.

 

 

 

PEKİ AMA NEDİR BU TOPRAKSIZ TARIM? BİLDİĞİMİZ TARIMDAN FARKI NE Kİ BU KADAR PAHALI OLMASINA RAĞMEN TALEBİ BU KADAR ÇOK?

 

Dünyanın en sık tercih edilen üretim şekli olma yolundaki topraksız tarımda ürün, zemindeki toprak içine değil, yetiştirilecek fidelere özel kaplarda yetişiyor. Fide, Danimarka’dan getirilen Kaya yünü adlı bir maddenin içine dikiliyor. Kaya yünü, suyu tutma özelliğine sahip bir malzeme. Bununla birlikte kabın içine perlit adı verilen madde ekleniyor. Bu madde de ısı yalıtımı sağlama özelliğine sahip olduğu için bitkinin sıcaklık değişimlerinden etkilenmesini asgari düzeye indiriyor.

 

 

 

Fide ekildikten sonra, olgunlaşıp meyve verme aşamasında devreye bombus arıları giriyor. Bu arılar, yalayıcı ve emici özelliğe sahip dilleriyle çiçeklenme döneminde, çiçeklerin iç kısmını emerek tozlaşmayı sağlıyor böylece ürün oluşuyor.

 

 

 

Örneğin bu yöntemle oluşan bir domates topraklı tarıma göre daha kırmızı ve sağlıklı oluyor. Fide sağlıklı ve doğru bir şekilde yetiştirilirse, fidenin ekildiği günden itibaren 70 gün gibi bir süre sonra, ektiğiniz domatesler toplanacak olgunluğa erişiyor.

 

 

 

Domatese, yetişmesi için uygun ortam teknolojik olarak sağlandığından, yaz kış yenebilecek kadar sağlıklı ve lezzetli domatesler üretiliyor.Bitkilerin ihtiyaç duyduğu su ise, ya buharlaşma ya da damlatma şeklinde bitkiye veriliyor.

 

 

 

Yöntemin en büyük avantajı, bitkiye zarar veren otlardan, toprak içinde teşhis ve müdahalesi mümkün olmayan hastalıklardan bitkinin korunması.

 

 

 

Bir diğer avantaj da, tasarruf. Topraklı tarımda fazla miktarda gübre, su ve enerji tüketilirken topraksız tarımda böyle bir külfet yok.

 

 

 

Topraklı tarımda su gereğinden fazla kullanıldığı için her yıl tonlarca su israf ediliyor. Fakat topraksız tarımda su, bitkiye kontrollü ve ihtiyaç duyulan miktarda verildiği için sudan büyük ölçüde tasarruf sağlanıyor.

 

Burada temel amaç, tasarrufla birlikte, bitkinin besin, mineral ve su ihtiyaçlarını stresten uzak bir ortamda karşılamak ve sağlıklı bir ürün ortaya çıkarmak.

 

 

 

NELER YETİŞTİRİLİYOR?

 

Topraksız tarım seralarında sebzeler ve kesme çiçekler yetiştiriliyor. En çok üretilen ve en verimli sebzeler domates ve biber. Bunun yanında, patlıcan, salatalık, kavun ve kabak, az miktarda fasulye karpuz, marul, ıspanak, maydanoz, tere ve roka da yetiştirilen ürünler arasında.Yetiştirilen kesme çiçeklerin bazıları gül, lal, karanfil, krizantem, orkide ve lilyum. Türkiye’den 20 bin dönüm arazi satın alan Hollandalılar bu alanda kesme çiçek yetiştirmek istediklerini açıkladılar.

 

 

 

Halkın bir kesimi, toprakların satılmasına tepki gösterirken, diğer kesimi, bu yatırımın uzun vadede Türkiye’ye büyük getirisi olacağını söylüyor.

 

 

 

TOPRAKSIZ TARIM DAHA VERİMLİ

 

Topraklı üretim yapılan seralarda dönüm başına 10 ton ürün alınırken, topraksız üretim yapılan seralarda dönüm başına alınan ürün miktarı 50 ton. Üreticiler, yetiştirme sürecinde bitkiyi doğru besleyip, sulayarak 5 kat verimlilik sağlıyorlar. Bu da, maliyetinin yüksek olmasına rağmen yatırımcıların neden bu üretim şeklini tercih ettiklerini açıklıyor.

 

 

 

TOPRAKSIZ TARIM İÇIN UYGUN KOŞULLARI VE ORTAMI OLUŞTURMAK ŞART

 

Topraksız tarım, teknolojik ortamda yapıldığı için işçilik maliyetini de düşürüyor. İlaçlamaya maruz kalmayan bitkiler daha sağlıklı ve steril ortamda yetiştikleri için daha lezzetli ve kaliteli oluyorlar. Bu anlamda organik tarımdan ayrılan ve daha sağlıklı olan topraksız tarımın, sadece %20’si iç pazarda tüketiliyor. Ancak ünü hızla yayılan bu tarım ürünlerine olan talep ilerleyen günlerde artacak gibi görünüyor. Bu tarım için uygun ortamı sağlamak çok önemli. Her şeyden önce, seranın kaliteli su kaynaklarına yakın bir yerde kurulması gerek. Bitkiler teknolojik ortamda yetiştirildiği için, seranın olduğu yerde kesintisiz bir güç kaynağı olması önemli.

 

 

 

RÜZGAR VE FIRTINALARDAN SERANIN KORUNMASI ŞART

 

Bu tarım şeklindeki en önemli faktör iklim ve sıcaklık. Bu sebepten dolayı topraksız tarım yapılacak bölgenin iklimi göz önünde bulundurulmalı, çok sıcak veya soğuk iklim koşulları olan bölgelerde yapılacak topraksız tarım için gerekli tedbirler alınmalı.

 

 

 

TOPRAKSIZ TARIMA YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER, HESAPLARINI BIR KEZ DAHA GÖZDEN GEÇİRMELİ

 

Bu işe yatırım yapmak isteyenlerin, üretim yapmak için en az 50 dönümlük bir alana sahip olmaları gerek, önerilen asgari ölçü bu. Topraksız tarımın en büyük dezavantajı ilk yatırım maliyetinin yüksek olması. Öncelikle sera, bitkileri güneşin zararlı ışınlarından korumalı. Bunun için tasarlanmış UV ve IR katmanlı sera malzemeleri, metrekaresi yaklaşık 50 Euro’dan ithal ediliyor.

 

 

 

Diğer gider kalemi de ısıtma sistemi. Tarım için gerekli jeotermal kaynaklara yıllık ayrılacak bütçe ortalama 1,5 milyon Euro.Maliyeti çok yüksek olan jeotermalin ikamesi kömür. Akdeniz Bölgesinde ve Güneydoğu Anadolu’da kömür enerjisi kullanılıyor. İki enerji kaynağının arasındaki fark, jeotermal içeren yatırımların 3 yıl, kömür içeren yatırımların ise 5 yılda kendilerini amorti etmesi.

 

 

 

Özetle, sera ve arazi yatırımıyla beraber, topraksız tarım girişimcileri, ilk etapta en az 3,5 milyon euro’yu özden çıkarmalılar.

 

 

 

Yatırımcısına ve üreticisine uzun vadede büyük kar payı sağlayan topraksız tarım, devlet tarafından da destekleniyor. Tarım Bakanlığı 2012 kredi paketinde, örtülü tarıma işletme ve yatırım kredisi vereceğini açıkladı.

 

Coğrafik konumu, uluslar arası pazara yakın olması ve iklim koşullarının elverişliliği nedeniyle Türkiye, çok avantajlı bir konumda bulunuyor. Türkiye, bir tarım ülkesi olmanın avantajını kullanır, Hollanda gibi bu tarımı geliştirerek pazarın rotası kendi lehine çevirmeyi başarırsa, önemli bir gelir kaynağı elde etmiş olacak.

 

 

Kaynak:  http://www.ekonometri.com.tr

 

Paylaş

Yorum ekle

Yorum yapabilmek için Üye olmanız gerekmektedir.


Güvenlik kodu
Yenile

Yurtdışı piyasalar (www.yatirimyeri.com)

Copyright © 2013 www.istürk.com - Tüm hakları saklıdır. Tasarım Integral Promotion